Elektronisks rezistors vadaams no uztveereeja

Viss kautkas...
The Gardener
Tas, kuru nedrīkst nolamāt

Elektronisks rezistors vadaams no uztveereeja

Post by The Gardener » 16 May 2013, 17:04

Biedri elektronikji, varbuut kaads var paliidzeet uzmeistarot par kaadu naudu vai noteiktu alus daudzumu rezistoru uz XXomiem (sakumaa jaauzzin vai tas ir izdarams).
Doma sekojosha- nepiecieshams devaiss kas mainiis pretestiibu no radio pocha, jauda cauri neiet nekaada, reaali vajag aizvietot manuaalu poci ar taalvadiibu vadaamu.

Idejas?

UldisK
Profesors

Re: Elektronisks rezistors vadaams no uztveereeja

Post by UldisK » 16 May 2013, 18:50

A kāpēc servo nevar to poci griezt , saspraužam viņus kopā ar silikona trubiņu ,fiksējam ar degvielas trubu fiksātoriem un gatavs :shock: ja grādi servo par maz , ņemam gatavu kādu 180grādi servo (tādas man dažas ir ) jeb ķūnējam jebkuru kura ir lieka.
Alu dzeram kopā :D

The Gardener

Post by The Gardener » 16 May 2013, 21:32

Tas nav uzticams setaps, protams biju to iedomājies :)
Pocis gan ir 270 graadiigs aptuveni, domāju caur reduktoru, bet nu tas ir pēdējais variants, vajedzētu tomēr bez kustīgām detaļām.

DefekC
Meistars

Post by DefekC » 16 May 2013, 21:37

Ja gribās ko mazāku, tad vari pameklēt "digital potentiometer".

Piemēram, MCP413 (datasheet). Tikai ar šādām iekārtiņām ir daži sīkumi, ar ko jārēķinās:
1) nepieciešams ārējais kristāla oscilators (tā mantiņa iekšēji sevi regulē ar PWM principu);
2) nepieciešama stabila ārējā barošana (parasti IC čipiem ir 5V ar ļoooti zemu patēriņu, tādēļ to būtu ļooti viegli realizēt ar kādu LM78M05 regulatoru);
3) un nu smagākā daļa - šādi digitālie potenciometri ir domāti TIKAI signālu regulēšanai, līdz ar to "brake-down current" ir parasti pāris mA robežās (lielāko, ko uz sitienu spēju atrast, bija 10mA).

Ja gribi ko vieglāku (svara ziņā) par Ulda ieteikumu, vari mēģināt, nav sarežģīta shēma pat pilnīgam iesācējam. Bet ja tev būs kas jaudīgāks par vienkāršu signālu (MCP413 gadījumā jebkas lielāks par 2mA), tad aizmirsti - labāk Ulda variants!

UldisK
Profesors

Post by UldisK » 16 May 2013, 21:45

Tad ir jāzin kaut kas vairāk ko viņš "stūrēs" un pietiek ar Valtera ieteikto ....

DefekC
Meistars

Post by DefekC » 16 May 2013, 21:54

Njāā.... bet es te tā parakājos un sapratu vienu banālu joku: nav izdevīgi $$$ ziņā! :D

Pati, pati vienkāršākā komplektācija, kur viss jau iebūvēts IC čipā ir DS1809, ko spēju atrast. Tas maksā $3.50.
Regulators LM78M05 barošanai maksā $0.70.
Vēl vajadzēs pārītis keramiskie kondensatori (rupji rēķinot $0.10) un viena pretestība (optional).
Vēl vajag prototipēšanas platīti, kas būs vēl kādi pāris dolāri/lati (ļoti atkarīgs, kur ņem).
Pierēķinām šipingu vai braucienu uz Argusu (pieņemot, ka viņiem vispār būs kāds digitālais pocis)...

... un beigās pasūtīt HXT900 servu + izārdīt kādu jau beigtu servu, lai dabūtu poci, ir bez maz vai lētāk...

Skumji... :(

hichkoks
Profesors

Post by hichkoks » 17 May 2013, 14:21

The Gardener wrote:Biedri elektronikji, varbuut kaads var paliidzeet uzmeistarot par kaadu naudu vai noteiktu alus daudzumu rezistoru uz XXomiem (sakumaa jaauzzin vai tas ir izdarams).
Doma sekojosha- nepiecieshams devaiss kas mainiis pretestiibu no radio pocha, jauda cauri neiet nekaada, reaali vajag aizvietot manuaalu poci ar taalvadiibu vadaamu.

Idejas?
Ja jauda nekāda, un vajadzīgs tikai kaut kāds sprieguma līmenis kaut kādās robežās tad var mēģināt ņemt signālu no servo poča centra, pielodējot papildus vadu ar kaut kādu pretestību, bet šādā variantā jāpasēž pie salāgošanas ar osciloskopa palīdzību un matemātiku.Var saslēgt ar bipolāro tranzistoru un tad mainīt kaut kādu lielaku spriegumu, bet atkal salāgošana :lol:
tas tā teorētiski,šobrīd fantazēju par ātri-lēti izveidojamiem slēgumiem :lol: reāli neesmu mēģinājis

The Gardener

Post by The Gardener » 17 May 2013, 18:04

Šim projektam ir mazs sakars ar modelismu, tā uzparikte var būt ķieģeļa izmērā, pofig, stāvēs elektro skapī.
Reāli tā figņuška ir vajedzīga reversīva Wakeboar kabeļa ātruma kontrolei, jāpārtaisa uz vairlesu, jāpalīz pazīstamajam :)

Valter- vari uzķīmiķot tādu manteli? Kas no manis ir vajedzīgs po mimo potenciometra omiem? Aizvilkt tevi līdz notikuma vietai ar testeri, padzirdīt ar alu? :D

DefekC
Meistars

Post by DefekC » 17 May 2013, 18:28

Varēt jau varētu, tikai ir vairākas stulbas problēmas:
1) Latvijā būšu 2.jūnijā, bet jūnijā man jāpaspēj aizstāvēt praksi un nokārtot gada laikā sakrājušos parādus, jo visu šo pēdējo gadu biju Somijā, Erasmus projektā mācību praksē;
2) man nav gandrīz nekāda ekipējuma; tā kā braucu prom, lielākā daļa mana aprīkojuma (tajā skaitā visi hobija lidoņi) aizgāja "tautiņās"... tiesa, savus "krājumus" atjaunošu, bet tas noteikti nebūs tik ātri;
3) man pagaidām nav Rīgā kur palikt, un tā ir vēl viena problēma, jo, ja neskaita tās pāris izņēmuma dienas, kad būšu Rīgā augstskolas dēļ, es mitināšos apmēram 200km no Rīgas, Kurzemes augšpusē... un, protams, kā jau īstam studentam, man nav savas mašīnas! :D

Bet man iepatikās hichkoka ideja. Baigais jebatorijs, bet lēti!

Bet no lietām, kas mani (vai kādu citu) interesētu, kad ķertos pie kaut kā darīšanas ir sekojošās:
1) cik omu potenciometrs (it kā mazsvarīgi, bet tomēr var aiztaupīt nedaudz pūles)?
2) kas un kā regulēs pretestību, respektīvi, kāds signāls (0...5V, 0...3,3V, PWM signāls u.c.) noteiks to, cik omiem jābūt uz poča?

The Gardener

Post by The Gardener » 18 May 2013, 00:11

Omus noskaidrošu pa vīkendu, par regulēšanu- to regulēs standarta servo signāls, 0,9-2.1us ja pareizi atceros, 0,9 buus viens gals un 2.1 būs otrs, pofik kurš, jo ar pulti var reversēt.

DefekC
Meistars

Post by DefekC » 18 May 2013, 15:09

The Gardener wrote: [..] regulēs standarta servo signāls, 0,9-2.1us [a.k.a. PWM]
Un šinī mirklī man gribās atkal dot priekšroku Ulda ieteiktajai realizācijai. Mans piedāvājums šajā gadījumā ir:
1) bezjēdzīgs (jo iekšā servo jau ir gatava PWM vadība),
2) dārgs (lētāk par 5Ls vadības shēmu vnk neuztaisīt),
3) čakarīgs (izgudrot divriteni no jauna?)
t.i. ja vadība nav ar vienkāršu 0..5V (vai 0..kaut-kas V) signālu.

... lai cik ļoti skaisti skan mans ieteikums, tas laikam šoreiz būs "overachiever" variants.

Un lai nofiksētu servo asīti pret potenciometra asi tā stabili un stingri, vari paņemt kādu skrūvīti, kuru var ieskrūvēt servas galvā, un novīlēt skrūves galviņu plakanu. Tā iegūsi ļoti stabilu saiti starp servas un ārēja potenciometra asi. Skrūvīti iestiprini servas galvā ar thredlock (ja ir metāla zobrati) vai mazu pilienu superlīmes (ja ir plastmasas zobrati), lai tā negriežas līdzi, kustinot mehānismu. Kamēr fiksēsi skrūvi servas galvā, varēsi nocentrēt servu pret poci. Pašās beigās uzliec uz abām asītēm heatshrink'u vai Ulda ieteikto silikona trubiņu vai ... da' vienalga kādu trubiņu ... un nofiksē asītes kopā. Tā kā skrūve turēs visu torque griešanas momentā, šim savienojumam nav jābūt baigi stingram, drīzāk principiālam, jo servo un potenciometru tev nāktos nofiksēt uz stingra pamata šā vai tā.

Un šādu "U" tipa kronšteinu var uztaisīt ta' gandrīz no jebkā - metāls, plastmasa (pasildot plastmasu, to ir viegli locīt, tādēļ apstrāde varētu būt pat vieglāka kā par metālu, viegli izgriezt caurumus), pat balza der (bet čakars ar līmēšanu).

Image

Arī problēma ar servas pagirezienu var tikt elementāri risināta. Servas gājiens parasti ir 120°, kamēr potenciometram parasti ir 220°.. 300°. Peņemsim, ka pocim ir 240° pagrieziens no viena gala līdz otram un nepieciešams regulēt 5kΩ poci. Ar 120° grādu pagrieziena diapazonu (+/-60° no centra) potenciometrs sasniegs 2,5kΩ kopējo swap reģionu. Zinot šos lielumus, vari vnk paņemt 10kΩ poci un ar ierobežoto servas gājienu dabūt 5kΩ "swap range". Arī te problēma atkrīt ļoti triviālā veidā!

Beigu beigās ar šādu mehānismu tu:
1) aiztaupīsi sev galvas lauzīšanu ar precizitātes lietām, smalkām elektronikām un detaļu dabūšanu, par kurām tev nav ne mazākās nojausmas;
2) laiku, jo šādu mehānismu uztaisīt ir salīdzinoši pat ļoti vienkārši;
3) nečakarēsi servu, kas nozīmēs, ka tu varēsi lietot pat dārgas un ļoti precīzas servas tās nebojājot un zinot, ka varēsi to demontēt un izmantot pēc tam kur citur... vai arī kaut kādas huiņas gadījumā viegli un ātri nomainīt;
4) vislētākais variants, ko varu iedomāties! :D

P.S. - ... bet ja nu tomēr gribās kaut ko bez kustīgām daļām, tad tas varētu izskatīties kaut kā tā:

Image

ATtiny4 būtu tā daļa, kas tiktu galā ar PWM pārveidojumiem, lai darbinātu DS1809 digitālo potenciometru.
NPN BJT (bipolar junction transistor) ir tādi diezgan optional varianti, vairāk drošībai (ja nu kaut kas uzcep Atmel kontroleri). Piedevām tie sūdiņi neko nemaksā un var tikt izravēti teju vai no jebkurienes!
Barošanai var tikt izmantots patiesībā jebkas līdz pat 35V, bet nevajadzētu pārspīlēt... it kā pati shēma patērētu labi ja 5mA (vāārbūūt realitāē kādi 10mA savācās), līdz ar to slitums no regulatora būs minimāls jebkurā gadījumā.

The Gardener

Post by The Gardener » 27 May 2013, 19:39

Tātad esmu izzīdis sekojošo- rezistors ir 2kOhm un viņš ir rated for 100mA max strāva, tik daudz tur neejot cauri.
Tātad nākamais jautājums, kas man šo var uzlodēt un par kādām summām?

Nākamais, vajag arī elektronisku slēdzi, reāli kopā vajag 4-5 tieši tāpat vadāmus, strāva tā pati, nekāda, tātad relejo nav vajedzīgi.
Vai ir iespēja tam izmantot k-kādu arduino vai tas ir custom builds?

Piedodiet par manu neaptēstumu elektronikas jautājumos, tālāk par PNP un NPN + paralēlajiem un virknes slēgumiem mūžā nav bijusi vajedzība :)

The Gardener

Post by The Gardener » 27 May 2013, 20:51

Precizēšu, tātad- 5 slēdži uz savienojumu un 1 pocis.

Vai slēdžus var aizvietot ar šito brīnumu? reāli vajag savienot divus kontaktus:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... rch=switch

UldisK
Profesors

Post by UldisK » 27 May 2013, 22:39

Nē , viņš ir elektronisks , tas ir nav atsaistīts no Rx barošanas , atsaistīts būs opto kill swich , nu tādi ko liek benzīnniekiem , bet tam tāpat jāievēro polaritāte , ja pilnīgi atsaistītus brīvus kontaktus tad ko līdzīgu šiem : http://www.robotshop.com/basic-micro-10a-r-c-relay.html vispār netradicionālas RC lietas var droši meklēt pie RC robotiem , iespējams parokoties atrod arī to savu poci. Man kaut kur bija laba saite RC robots kad pats meklēju 6xRC relejus , bet nu nevaru to ātrumā vairs atrast.

Delfins
Iesācējs

Post by Delfins » 29 May 2013, 09:32

Optiskie slēdži maksā kapeikas.
Bet tā arī nepateici, ko vadīs pocis - cik liela izšķirtspēja? Un vai tiešām vajag rezistoru, jo var vadīt optisko trani ar PWM un t.t.

ja baigā loģika, uzkarini Rx izejas kādai Atmega-8 un izejā taisi brīnumus/aizsardzības :)

Post Reply