Šogad sasniegtais un plāni uz nākamo gadu

First person view
Android
Profesors

Šogad sasniegtais un plāni uz nākamo gadu

Post by Android » 25 Dec 2016, 14:03

Sveiki!

Šis gads ir bijis fpv un rc notikumiem bagāts, varam padalīties ar šogad sasniegto, kā arī ar idejām/plāniem uz nākamo gadu.

Sākšu ar sevi.
Tātad paveiktais:

Uzbūvētas 5 lidmašīnas, 3 nocrashotas, divas no tām norakstītas.

Kopumā lidots daudz vairāk kā iepriekš - kopā gaisā pavadītas varētu būt kādas 30 stundas, jeb ~70 lidojumi.
Ir iegūta liela pieredze, gūta pārliecība par saviem spēkiem un spējām. Ir pabūts arī visādās spalvainās situācijās, kuras vairākumā gadījumu ir beigušās labi.
Ir safilmēta vesela čupa ar video (vairākums iemesti youtube kanālā), būs no kā samontēt arī gada labākos momentus.

No īpaši interesantajiem lidojumiem - ir palidots virs/starp mākoņiem, ir sanācis skaists lidojums Jūrkalnē, Pāvilostā, arī pie Liepājas virs jūras.
Gada maksimālie lielumi:
1. Lielākais attālums - 10.4km
2. Lielākais augstums - 1.7km
3. Lielākais ātrums - 147km/h

Plāni uz nākamo gadu:
1. Uzbūvēt vēl vienu lidmašīnu - ir pasūtīts Finwing Travel plane - saliekams lidaparāts, var pārvadāt koferī.
2. Uzbūvēt jau pirms gada nopirkto Trifecta trikopteri, iemācīties ar to lidot.
3. Uzstādīt jaunu attāluma rekordu - mērķis ir 15km.
4. Aizlidot no Kolkas raga līdz Kolkas bākai (~5km no krasta).
5. Aizlidot līdz reidā stāvošajiem kuģiem, palidot virs Vecdaugavas, pafilmēt no augšas kuģus.
6. Pēc iespējas apceļot LV un palidot interesantās vietās.
7. Ja būs iespēja, paņemt līdzi fpv lidmašīnu arī kādā ārzemju braucienā.

Apmēram tāds, visai interesants ir bijis šis gads. Dalāties savos piedzīvojumos, sasniegumos un plānos arī Jūs!

UldisK
Profesors

Re: Šogad sasniegtais un plāni uz nākamo gadu

Post by UldisK » 25 Dec 2016, 15:37

Par cik FPV man nav nekas paveikts un nav nekādi plāni tad pajūsomušu līdz citiem.
Malacis, Tev tik tiešām šis gads ir acīm redzami licis izaugt. Lai nākamais ir tikpat bagāts un plāni piepildās ar uzviju.
Ļoti gribētos ka nepamet šo "no visiem lidojumiem labākos momentus" novārtā un samontē ~4-8min rulli.
Lai veicas!

Voldis
Profesors

Post by Voldis » 25 Dec 2016, 16:21

Malacis! Ļoti iespaidīgi! - gan paveiktais, gan iecerētais. Lai veicas! :)

Man tāda klusa doma piešķilt Navio ar Aveni, venkārši tas nebūs, bet varbūt ka izdodas...

Ar kādiem setapiem sasniedzi šādus attālumus? Un kā esi iecerējis sasniegt 15 km?

Android
Profesors

Post by Android » 25 Dec 2016, 16:30

Voldis wrote:Malacis! Ļoti iespaidīgi! - gan paveiktais, gan iecerētais. Lai veicas! :)

Man tāda klusa doma piešķilt Navio ar Aveni, venkārši tas nebūs, bet varbūt ka izdodas...

Ar kādiem setapiem sasniedzi šādus attālumus? Un kā esi iecerējis sasniegt 15 km?
Rlink 433 UHF ar IbCrazy dipole antenām abos galos, video 600mw eachine + IbCrazy Airblade Ultra uz lidenes un FatShark brilles + IbCrazy Pepperbox uz zemes.
Plānoju uz zemes lietot jau nopirkto Lumenier diversity receiveru ar to pašu pepperbox, paceltu ~2,5-3m virs zemes.

binary
Profesors

Post by binary » 25 Dec 2016, 19:52

Šogad sasniegtais manā izpildījumā - šodien pirmā piecminūte FPV režīmā :D Ilgāk nesanāca - nebija bateriju, turklāt foxeer monstrs ar defaultajiem iestatījumiem tumsā švaki rāda.
do you ever feel that if you weren't paid to write code, you'd do it anyway?

AndrisG
Profesors

Post by AndrisG » 25 Dec 2016, 21:12

Android wrote:Sveiki!

Šis gads ir bijis fpv un rc notikumiem bagāts...
Malacis riktīgs! :)

UldisK
Profesors

Post by UldisK » 25 Dec 2016, 23:26

Atcerējos ka es taču tomēr esmu lidojis FPV - man taču ir Phantoms :D joka pēc paskatījos nolidoto ~26h.
Tālākā distance 8km - 3,5km no centra. Ir protams arī plāni kuriem bija jāpiepildās jau šogad , jo aizsākti tika ja pagājušo gad. :) Nu cerēsim ka nākoš ruden taps. Tas ir lidojošā spārna kompozīts + balsa protoips trīs disciplīnās (fjuzelāža un spārns 1,3m nemainās)
Slope wing ar lidojošo svaru 350g -
tiešās redzamības motoplanieris ar lidojošo svaru 470g
un FPV variants (mainās tikai fjuzelāžas purns kurš ir samināms kā opcija) ~500g Fjuzelāža un spārns izstrādāts tā lai FPV variantā nekas ārpus slīdvirsmām nelien, kamera acs speciāli iestrādāta fjūza daļā ar aptecētāju.
pagaidām ļoti tuvu aplidošnas stadijai ir otrā modifikācija. Kā tas viss strādās neviens nezin :) Mērķis ir uzbūvēt platformas ar iespējami mazāko aerodinamisko pretestību ar kurām var veikt max distanes ar min enerģiju.

PuukjuAerofoto
Profesors

Post by PuukjuAerofoto » 26 Dec 2016, 22:14

Android wrote:...
4. Aizlidot no Kolkas raga līdz Kolkas bākai (~5km no krasta).
5. Aizlidot līdz reidā stāvošajiem kuģiem, palidot virs Vecdaugavas, pafilmēt no augšas kuģus.
6. Pēc iespējas apceļot LV un palidot interesantās vietās.
7. Ja būs iespēja, paņemt līdzi fpv lidmašīnu arī kādā ārzemju braucienā.
!
Varen jaudīgs gads ir sanācis:) veiksmīgu darbošanos arī turpmāk, un lai visi aparāti veseli atgriežas mājās!
Lidošana līdz bākai varētu dot labu adrenalīna devu, tā pat arī līdz kuģiem aizlidošana:) interesanti, vēl varētu pamanīties no lidmašīnas pa kuģu rāciju sazināties ar šiem, pārmīt dažus teikumus :) Vismaz laivotāji un jahototāji stāsta, ka parasti sazinās ar garāmbraucošiem kraviniekiem un apspriež laiku, kā iet, kurp brauc utt.

man nekas apbrīnojams nav paveikts, bet vismaz, "līdz lidošanai" esmu ticis, par spīti visādām likstām - vienam sadegušam 250mm kvadam, un vienam paštaisītam līdziniekam kurš sadomāja izlauzties brīvībā un tagad dzīvo viens pats mežā. Tagad ir uzbūvēts kārtējais 250mm kvadu standarta lidaparāts 380mm izmērā, kurš darbojas kā nākas, ir milzīgs prieks par fpv iekārtu, kas darbojas, un ir iespēja bildēt aerofotonu no augšas, piekarot kvadam canon ziepeni, šis tas jau pamazām ir sabildēts. Sirdsmieram ir palidināts arī phantom 3 un saprasts, ka arī manam paštaisītajam lidaprātam ir savi plusi un nemaz nav jānožēlo ieguldītais laiks un līdzekļi:)

Tagad jau atkal ar katru dienu dienas paliek garākas, gaišais laiks vairāk - vairāk iespēju visiem lidotājiem pabaudīt dzīvi. Veiksmīgu lidināšanos!

P.S. - varbūt, neminot konkrētas vietas un cilvēkus utt, vari aprakstīt dažas, vai nu krāšņākās, briesmīgākās vai pamācošākās no tām spalvainajām situācijām, būtu gan interesanti, gan arī pieredzi bagātinoši, ja vien nav žēl vai kādu citu apsvērumu kādēļ tās turēt noslēpumā.
Omulīgu un racionālu māju projekti - www.buildart.lv

Android
Profesors

Post by Android » 26 Dec 2016, 22:57

PuukjuAerofoto wrote:
P.S. - varbūt, neminot konkrētas vietas un cilvēkus utt, vari aprakstīt dažas, vai nu krāšņākās, briesmīgākās vai pamācošākās no tām spalvainajām situācijām, būtu gan interesanti, gan arī pieredzi bagātinoši, ja vien nav žēl vai kādu citu apsvērumu kādēļ tās turēt noslēpumā.
Nekādu noslēpumu jau nav - spalvainākās gadījās ar tip-stall - t.i. dabūju lideni grīstē. MiniTalons ar APM principā pats tika galā, bet MiniSkyhunters nē - tam vispār patika grīstē dzīvot, līdz beigu beigās tas viņu arī piebeidza. Vraks tagad mētājas garažā. Nekādu dārgu fpv aprīkojumu uz tā nelikšu - ir doma var būt no hlama kastes atrast kādu jaudīgu motoru un esc, un uztaisīt dauzāmo aparātu - tādu, ar kuru varētu močīt pilotāžas un nebūtu žēl, ja šis atkal izdomā, ka ir burkāns un iestādās zemē.

Vēl spalvaina situācija sanāca, kad sajaucu debesis ar to atspulgu ūdenī, un MiniTalons piezemējās (t.i. pieūdeņojās) Daugavā, 50m no krasta. Viss beidzās labi, video apskatāms manā youtube kanālā.

Vēl tāda pusspalvaina situācija - MiniTalonam startā saplīsa props - man nebija īstais props priekš tiem apgriezieniem, un uzliktais slowfly neizturēja 2x augstākos par paredzētajiem. Izņemot pašu propu, nekādu zaudējumu.

Kopumā gads tiešām bija ražens arī attīstības ziņā - labi izkodu APM, tiku līdz 433mhz UHF sistēmai, un galvenais - tagad jūtos brīvi, daudz labāk sanāk izplānot sēšanās trajektorijas, labāk māku piemeklēt lidošanai derīgus pleķus, varu nosēdināt talonu daudz ciešākās un šaurākās vietās, pie dažādiem vējiem utt. Respektīvi - there is no replacement for the stick time.

UldisK
Profesors

Post by UldisK » 07 Jan 2017, 18:31

Pats par sevi prieks ka LV ir parādījušies stipri, pieredzējuši un saprotoši FPV piloti kuriem patīk lidot prieka pēc - tātad FPV lidaparāta uzdevuns lēni/ātri veikt lielus attālumus ilgākā laika posmā. Esmu par šo jau runājis , bet varbūt tieši šajā tēmā pajautāt kāpēc neviens neplāno iesēsties kvalitatīvā FPV planierī. Viņš taču jums sniedz visu to ko cenšieties panākt - stabili , ilgi. Nav jādomā kur sabāzt lielas kapacitātes akumolātorus (jo tos tik lielus nevajag) . Un pats galvenais , šāds FPV jums sniegs pavisam citas izjūtas un mērķus - lidot kā putnam nevis tikai stūrēt.
Tas ir vazāties termikos kamēr vienkārši apnīk, daudz nedomājot par bat. Protams no sākuma ir jāsaprot kā termikos lidot u.t.t , bet tas jau jūsu meistarībi vairs nav tik grūti, lidošanas stils protams mainās stipri, galvenais lai ir platforma kura nav visu laiku jāvelk bet var skriet pati pret vēju pienācīgā ātrumā ne tikai nezaudējot augstumu , bet pretēji. Nu ja sliktos laika apstākļos (nav termiki) LV 20sek braucot augšā var neiespringstot 3min planēt - termiku gadījumā jau laiks paliek neierobežots. Tiešajā redzamībā visbiežāk ir tā ka, tad kad palnieri sāk celt , tu viņu vairāk nerdzi un esi spiests viņu spiest zemē, bet lejā neko īpašu atrast nevar - jums FPV gadījumā ... Jāuzmanās tik ka kāds mākonis neievelk tā ka ar motoru pat nevar izbraukt :) , bet gan jau arī tas kaut kur izsviedīs.
Lābi , nav pats modelis 100euro - būs krietni vairāk 300-600 (bixlers, skywalker.... un tam līdzīgie nav planieri. pat tuvu viņiem nestāv ), bet tas noteikti būtu tā vērts, Ja mani šis sports pavilku , noteikti tas būtu planieris ar LABĀM erodinamiskajām īpašībām kuram krautu virsū FPV. Jeb ir kas cits izņemot ekonomiskos apsvērumus kādēļ neizvēlieties platformu kurai ir ļoti mazs grimšanas ātrums un tātad LABI SLĪD. Tādai platformai jau arī svars vairs nav krtisks , mainās tikai ātrums , grimšanas ātrums nemainās, jeb mainās minimāli. Īstajiem aerobātikas taču spārnos vēl ūdeni lej , lai svars(ātrums) būtu lielāks un var izlidot visu kompleksu ar visām cilpām, mucām (motori viņiem pašsaprotams nav , tie tiek uzvilki) , ūdeni izlaiž sēžoties lai samazinās sēšanās ātrums. Savukārt nokraujot platformas kuras slīd ievērojami sliktāk , pieaugs ātrums un attiecīgi arī gaisa pretestība kas liks izmantot papildus enerģiju. Protams pieeja FPV izvietošanā uz planiera būs cita, bet piemēri par teiksim F5J platformām netrūkst, ilgi nesapratu kāpēc uz šiem planieriem pat nakļenes nelīmē , izrādās pavisam banāli , arī tas nieka 0.2mm iespaido slīdēšanu - pavisam nedaudz , bet iespaido, tas aktuāli vairāk sacensībās ne paša priekam.

AndrisG
Profesors

Post by AndrisG » 07 Jan 2017, 20:03

UldisK wrote:arī tas nieka 0.2mm iespaido slīdēšanu - pavisam nedaudz , bet iespaido
Laikam tas arī pieder pie atturošajiem apstākļiem - būs jāievēro perfekta aerodinamika un daudz kas cits, zudīs tāds spēlēšanās vieglums, vai. Es minu, protams. Jautājums jau nu ir vietā.
Paštaisītu lidoņu cienītājiem izgatavot ko tādu ir nesalīdzināmi grūtāk, tas jau arī.

UldisK
Profesors

Post by UldisK » 08 Jan 2017, 01:20

Protams , bet teiksim ja izvēlās palnieri ar balsas spārnu (kuri ir arī lētāki) spārnā var bez iespringšanas sakraut visas antenas u.t.t. Pat vieglāk ir izvēlēties vietu , jo viņš viss takšu ir tukšs. atliek tikai pēc tam šos laukumus apvilkt ar plēvi
(nakļenēm parasti ir škērsvirzina līnijas ...) Paliek tikai viena bremze - skata kamera, kuru uz šodienu jau nu galīgi nav grūti izveidot daudz maz aerodinamisku . Youtube F5J esmu skatījis ka lido arī ar brutāli uzliktu GoPro lai to visu nofilmētu HD (tas gan ir vienīgais dzelzis kas no viņa ir izlīdis) Un neko, uzbrauc ar motoru kādos 300m , sameklē kur sāk celt un aiziet.
JurisG. (mūsu kluba šefs) savā laikā lidoja ar filmas kameru uz spārna kurai servo motors spieda slēdzi :) (citas iespējas pie arefoto tikt nebija) - jā slīd sliktāk , bet daudz labāk ja to uzliktu uz kā cita. Šodien jau digitālās kameras ir tik mazos izmēros ka tas tiešām nav šķērlis.
Es domāju ka lielākais iemesls tajā ir tas ka tā lieta ir sveša un ar to nodarbojas ļoti maz. Domāju ka jums ar Android ir jēga vasarā atbaraukt paskatīties lielo palnieru lidojumus , jo lasīt un bildēs ir pavisam kas cits kā to redzēt klātienē. Saņemās , ticiet man tas ir pavisam jau kas cits. Un jūs tam esat sen jau gatavi :) Vienīgais, jā, modeli pašam taisīt ir vajadzīgs laiks, pirkt jaunu labu - dārgi, bet ik pa laikam F5J tiek tirgoti lietoti. Lielākā daļa no viņiem priekš FPV ir teicami, cilvēki kas ar viņiem lido tos uztur ļoti labā formā :) .

AndrisG
Profesors

Post by AndrisG » 08 Jan 2017, 05:43

Paldies par uzaicinājumu! :)

UldisK
Profesors

Post by UldisK » 08 Jan 2017, 12:27

Pasekojiet līdz kad taisam kādus tusus un uzjautājiet vai planieristi arī būs , būsim priecīgi jūs redzēt.
(vairāk planieri kopā jau ātrāk par sezonas atklāšanu droši ka tagad nebūs, izlido tikai daži, lai gan Juris un Aigars patstāvīgi tos laiž) Ja tiešām ir interese , varam noorganizēt speciāli vienu mazu saiešanu - nu teiksim kādi trīs nopietni planieri(tos var noorganizēt jebkad labos laika apstākļos) , pastāstītu arī visu par pašu modeli sīkumos , kor ko lētāk labāk u.t.t. pats šajā lietā niansēs esmu dibitants, vai pareizāk sakot neēsmu planierists. Ja kas arī planieristi paši ir izteikušies - nu kāpēc neviens nelido FPV ar planieriem( lai gan viens Liepājā ir ), labprāt sākumā palīdzētu ar pašu lidojumu , regulācijām u.t.t. protams runa iet par pašu modeli - stabilizācijas un pārējais FPV viņiem ir svešs.

Android
Profesors

Post by Android » 08 Jan 2017, 17:26

Uldi, ideja ir laba, bet man tā īsti neder, jo:
1. Lidot sanāk pa starpu citiem darāmajiem - t.i. izbrīvēju pusstundu - palidoju. Bieži vien tas ir pa ceļam no mājām uz darbu, vai braucot darba darīšanas. Līdz ar to man ir svarīga mobilitāte, un lai šim pasākumam nav jāgatavojas. Manējais MiniTalons vispār 90% laika dzīvo mašīnā, mājās tiek atnests tikai lai ko pieregulētu/saremontētu/pamainītu.
2. Lidošana kā tāda man saista ar iespēju paskatīties uz lietām/vietām no augšas, taču no 300+ metru augstuma vairs tik interesanti nav. Tāpēc arī manējos video pārsvarā ir skats no 80-150m augstuma, augstāk rāpjos retu reizi - tikai lai palidinātos starp mākoņiem, vai arī uztaisītu kādu nepārāk ilgu panorāmas skatu.
3. Bateriju apjoms šobrīd galīgi nav problēma - es lidoju ar vienu 5200mAh 3S, un tikai dažas reizes esmu izlidojis līdz līmenim, kad jau ir jāsēžas (t.i. iztērēju ap 4000mAh), pārsvarā viss ir apskatīts un sēžos, kad izmantots ap 3000mAh. Un savā MT es varu ielikt divas tādas bačas, tātad, lidojot un akurāti dozējot jaudu, lidošanas laiks būs ilgāks par stundu.

Ir sanācis arī noķert termāļus ar MT - ap 500m augstumā izslēdzu motoru, smuki planēju, un pēc neilga brīža augstums bija jau 700m.

Bet aizbraukt uz kādu tusu ideja ir - šogad toč to vajag, jo cik var kā vientuļnieks pa kaktiem slapstīties :D

P.S. Vakar sāku likt kopā pirms vairāk kā gada nopirkto Quanum Trifecta trikopteri :) Laiks mācīties ko jaunu.

Post Reply